تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

فضا چشم فضانوردان را ضعيف مي‌کند!


   
  بيگ بنگ/ زندگي در فضا عوارض متعددي براي بدن فضانوردان به دنبال دارد، از دست رفتن حجم ماهيچه‌ها، بلند شدن قد، ضعف عضلاني و پوکي استخوان و اکنون دانشمندان دريافته‌اند حضور در فضا قدرت ديد فضانوردان را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد.
  براساس گزارش واشنگتن پست به نقل از همشهري، تقريبا ۸۰ درصد از فضانورداني که با چشم قوي و سالم به فضا رفته‌اند،‌ پس از بازگشت از اقامت طولاني مدت در فضا نشانه‌هايي از ضعف چشم در قالب نزديک‌بيني از خود بروز مي‌دهند. فضانوردان در زمان پرتاب به فضا بايد از ديدي بي‌نقص برخوردار باشند (اجازه استفاده از لنزهاي طبي وجود دارد) و وجود اين مشکل مي‌تواند براي ماموريت‌هاي آينده انسان به اعماق فضا معضلي بزرگ به شمار رود.

  اولين فضانوردي که نشانه‌هاي ضعف بينايي را از خود بروز داد،‌جان فيليپس بود که در سال ۲۰۰۵ به ايستگاه فضايي رفت. ديد وي در حين اقامت در ايستگاه دچار ضعف شد و زماني که وي به زمين بازگشت پزشکان متوجه شدند دقت ديد او از ۲۰/۲۰ به ۲۰/۱۰۰ تغيير يافته‌ است. علاوه بر اين آزمايش‌ها نشان دادند چشم اين فضانورد نيز دچار تغيير شده‌است. پشت کره چشم وي مسطح‌تر شده‌ بود و باعث حرکت شبکيه به جلو شده‌ بود. درون چشم او نشانه‌هايي شبيه به کش آمدن ديده مي‌شد و عصب‌هاي بينايي وي متورم بودند.
  ناسا ابتدا تصور مي‌کرد اين پديده تنها به يک فرد محدود مي‌شود اما به تدريج مشخص شد اکثر فضانوردان در حين اقامت در فضا يا پس از بازگشت، به مشکلات مشابهي دچار مي‌شوند. اين مشکل اکنون VIIP يا فشار درون جمجمه‌اي مختل‌کننده بينايي نام گرفته‌ است و اصلي‌ترين عامل فرضي آن نبود نيروي جاذبه و ايجاد فشار در جمجمه فضانوردان است.
  در زمين، نيروي جاذبه مايعات بدن را به سمت پاها مي‌کشاند اما در فضا اين رويداد رخ نمي‌دهد،‌ در طول اقامت يکساله اسکات کلي در فضا نزديک به دو ليتر از مايعات بدنش به سمت مغزش هدايت شده بودند. تمامي اين مايعات اضافي درون جمجمه مي‌تواند به پشت کره چشم فشار وارد کند و اختلالاتي که شرح داده شدند را ايجاد کند.

  ناسا تا زماني که بتواند عامل اصلي اين رويداد و راه حل آن را پيدا کند،‌ فضانوردان را موظف کرده تا لباسي به نام لباس چيبيس روسي به تن کنند، اين لباس در واقع شلواري بسيار بزرگ است که هواي اطراف پاي فضانوردان را مکيده و وضعيتي مشابه جاذبه زمين ايجاد مي‌کند. محققان ناسا مي‌گويند مطالعات در زمينه اختلالات بينايي فضانوردان در فضا در مراحل اوليه به سر مي‌برد و به گردآوري داده‌هاي بيشتري نياز دارد.

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : فضانوردان ,بينايي ,اقامت ,ايجاد ,مايعات ,جاذبه ,نيروي جاذبه ,
  فضا چشم فضانوردان را ضعيف مي‌کند!

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر